Andrzejki to jedno z najbardziej tajemniczych świąt w Polsce. Choć zwykle kojarzą się z wróżbami i zabawą, mają one długą historię i głębokie znaczenie kulturowe. Andrzejki to polskie święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w przeddzień święta św. Andrzeja. Choć są to imieniny jednego z apostołów Jezusa, Andrzejki mają jeszcze starszą historię zakorzenioną w przedchrześcijańskich wierzeniach i zwyczajach ludowych.
Pierwotnie, Andrzejki były obchodzone jako swego rodzaju obrzędy inicjacyjne dla młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Dziewczęta i chłopcy spotykali się, aby w zabawach, grach i wróżbach poznać swoją przyszłość. Wierzono, że tej nocy święty Andrzej udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące miłości, małżeństwa i zawodu.
Tak też się działo w piątek 30.11.23r. w naszej szkole. Holl górny zamienił się w salę wróżb i magii. Spotkać tu można było wróżbitę Wiktora Babiarza i Szymona Gazdę oraz wróżki Klaudię Antonkiewicz, Magdę Antonkiewicz ,Martynę Stasiak i Zuzię Sienkiewicz.
Wróżby dotyczyły imion przyszłych partnerów, wyboru zawodu, rzut magicznymi szpilkami dotyczył czego można się spodziewać w nadchodzących dniach, kubeczki magiczne wskazywały na to, co wartościowego w sferze rzeczy materialnych będziemy posiadać oraz wróżba z magicznym przesłaniem na dni do końca tego roku, rzut do magicznego kręgu specjalnymi kostkami i liczba oczek wskazywała co też jeszcze dobrego przed nami…
We wróżbach andrzejkowych uczestniczyły dzieci od klasy 1 do 8 oraz pracownicy szkoły. Oczywiście z uśmiechem na twarzy i dozą humoru… Tradycja i dobra zabawa
Aby tradycji stało się zadość do tego przycziniły się Panie: Renata Mazur i Laura Żydyk.