W prastarym Pucku już we wczesnym średniowieczu istniał port rybacki i handlowy. Przez wieki był to ważny ośrodek morski I Rzeczypospolitej. Dziś niewielkie miasteczko jest jedną z największych atrakcji turystycznych Nordy – czyli Kaszub Północnych.
W ramach nauki j.kaszubskiego oraz innowacji pedagogicznej z historii uczniowie naszej szkoły z kl. V i VI ” dnia 26.09.20r. uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce – „NA KASZËBACH W PUCKU" pod opieką p. dyr. Doroty Sibińskiej, p. Natalii Gawędy i p. Lidii Zielińskiej.
Dla wszystkich miłośników historii i Kaszub odwiedzających Puck obowiązkową atrakcją jest Muzeum Ziemi Puckiej poświęcone kaszubskiej kulturze, historii, etnografii i archeologii, gdzie można zobaczyć eksponaty dotyczące historii Ziemi Puckiej (Zaślubiny Polski z morzem). Natomiast w drugiej części tzw. „Szpitaliku” obejrzeć warsztaty rzemieślnicze oraz wystawę poświęconą medycynie ludowej.
Puck może poszczycić się najstarszym portem, który powstał w roku 1920 i był pierwszym portem wojennym II Rzeczypospolitej. Na nabrzeżu znajduje się popiersie gen. Józefa Hallera oraz pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem. Pod powiewającą biało – czerwoną flagą można zobaczyć obrączkę symbolizującą zaślubiny.
Kolejną atrakcją był pokaz dmuchania szkła artystycznego w Manufakturze Szkła (niektóre z nich naprawdę nas zadziwiły).
Następnie wizyta w stoczni naprawy i rekonstrukcji jachtów drewnianych, spacer po molo i obiadek w Restauracji Na Molo.
Na zakończenie udaliśmy się do Jastrzębiej Góry na najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Następnie - pamiątki i powrót do domu.
Czekamy na następną wycieczkę.
Galeria zdjęć: