• SZKOLNE ANDRZEJKI'23

• Andrzejki to jedno z najbardziej tajemniczych świąt w Polsce. Choć zwykle kojarzą się z wróżbami i zabawą, mają one długą historię i głębokie znaczenie kulturowe. Andrzejki to polskie święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w przeddzień święta św. Andrzeja. Choć są to imieniny jednego z apostołów Jezusa, Andrzejki mają jeszcze starszą historię zakorzenioną w przedchrześcijańskich wierzeniach i zwyczajach ludowych.

Pierwotnie, Andrzejki były obchodzone jako swego rodzaju obrzędy inicjacyjne dla młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Dziewczęta i chłopcy spotykali się, aby w zabawach, grach i wróżbach poznać swoją przyszłość. Wierzono, że tej nocy święty Andrzej udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące miłości, małżeństwa i zawodu.

Tak też się działo w piątek 30.11.23r. w naszej szkole. Holl górny zamienił się w salę wróżb i magii. Spotkać tu można było wróżbitę Wiktora Babiarza i Szymona Gazdę oraz wróżki Klaudię Antonkiewicz, Magdę Antonkiewicz ,Martynę Stasiak i Zuzię Sienkiewicz.

Wróżby dotyczyły imion przyszłych partnerów, wyboru zawodu, rzut magicznymi szpilkami dotyczył czego można się spodziewać w nadchodzących dniach, kubeczki magiczne wskazywały na to, co  wartościowego w sferze  rzeczy materialnych będziemy posiadać oraz wróżba z magicznym przesłaniem na dni do końca tego roku, rzut do magicznego kręgu specjalnymi kostkami i liczba oczek wskazywała co też jeszcze dobrego przed  nami…

We wróżbach andrzejkowych uczestniczyły dzieci od klasy 1 do 8 oraz pracownicy szkoły. Oczywiście z uśmiechem na twarzy i dozą humoru… Tradycja i dobra zabawa

Aby tradycji stało się zadość do tego przycziniły się Panie: Renata Mazur i Laura Żydyk.

• ANDRZEJKI U BIEDRONEK

• Dnia 30.11.23 r.  w grupie przedszkolnej " Biedronki" odbyło się magiczne i pełne wrażeń wydarzenie: ANDRZEJKI. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Dzieci przepełnione radością a zarazem emocjami, chętnie uczestniczyły we wróżbach. Dzień taki jak ten,  był okazją do rozbudzenia u dzieci ich naturalnej ciekawości i chęci poznawania ludowych tradycji.

• I PRZEGLĄD ZESPOŁÓW PROFILAKTYCZNYCH

• 28 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbył się I Przegląd Zespołów Profilaktycznych zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W przeglądzie wzięło udział 5 zespołów: Środowiskowy Dom Samopomocy ze Szczypkowic oraz 4 szkoły z terenu naszej Gminy.

Uczniowie klasy 5 naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie pt. „ Lepszy Internet zależy od Ciebie! Działajmy razem” i zdobyli II miejsce oraz nagrodę ysw wokości 500 zł.

Gratulujemy wszystkim grupom wspaniałych prezentacji.

• PASOWNIE NA PRZEDSZKOLAKA

• Uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności- dając tym samym dowód na to, jak dużo już potrafią.Były więc piosenki,wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej dzieci obiecały:

• zgodnie bawić się w przedszkolu,
            • przychodzić każdego dnia z uśmiechem,
            • słuchać pani i pomagać kolegom,
            • być dzielnym przedszkolakiem.

Następnie pani pedagog Magdalena Grzenkowicz, dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz upominki.

• GMINNY TURNIEJ SPORTOWY KLAS 1-3

• Dnia 24.11.23r., odbył się w naszej szkole GMINNY TURNIEJ SPORTOWY DLA KLAS 1-3 pt. " Jesienne potyczki sportowe" pod hasłem przewodnim: INTEGRACJA,ZABAWA,RYWALIZACJA.

W turnieju udział wzięły szkoły z terenu gminy Główczyce: SP Główczyce, SP Pobłocie, SP Stowięcino oraz SP Żelkowo. Uczniowie ,którzy wzięli udział w imprezie sportowej ,drogą losowania zostali podzieleni na cztery grupy: czerwoną ,niebieską, zieloną , żółtą. W ten sposób został zrealizowany zamysł o integracji, później dzieci rywalizowały w pięciu konkurencjach , by po przerwie połączonej poczęstunkiem, dalej dobrze się bawić w czterech konkurencjach.  Konkurencje  przygotował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego p. Ireneusz Dąbrowski. Były emocje, zabawa... Wyniki podlegały kontroli jurorów: p. Marleny Świtoń i p. Laury Żydyk. Oprawą muzyczną i porządkiem zajął się nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Stolarski. Nie zabrakło naszej maskotki LKS " Żelki" Żelkowo- ŻELUSIA, który czuwał nad przebiegiem całego turnieju.

Na koniec p.dyr.Z.Bartkowiak podziękowała uczestnikom za wspaniałą postawę, ducha walki i zachownie  na miarę prawdziwych sportowców.Koordynator turnieju p. Laura Żydyk ogłosiła wyniki. Zwyciężyła drużyna niebieskich

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe zafundowane przez sponsora turnieju: " SZAREK"-Wydawnictwo -Reklama.

Imreza sportowa dla uczniów klas młodszych    miała  również na celu promownie zdrowego stylu życia.

Dziękujemy za udział !Zapraszamy za rok!