W dniach 27-29.03. 2023 r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które wygłosił ks. Piotr Domaros, przy współudziale p. katechetki Barbary Środy.
Trzymaj się Jezusa !
W dniach 27-29.03. 2023 r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które wygłosił ks. Piotr Domaros, przy współudziale p. katechetki Barbary Środy.
Trzymaj się Jezusa !
W siódmym miesiącu naszej pracy w ramach inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria przyszłości” przystąpiliśmy do programowania modeli nosorożców, które zbudowaliśmy wcześniej. Na początek zaprogramowaliśmy nosorożca tak, aby przesuwał się o pewną odległość i zatrzymywał się jak najbliżej postawionej przeszkody, nie dotykając jej. Biorąc pod uwagę, że średnica kół, których użyliśmy wynosi 5,6 cm, a jeden obrót powoduje przesunięcie o ok. 17,6 cm, to np. kiedy nosorożec wykonywał 5 obrotów przebywał odległość 88 cm. Do obliczeń wykorzystaliśmy wzór na obwód koła = pi * średnica koła, co idealnie zbiegło się nam, ze Świętem Liczby Pi obchodzonym 14 marca. Drugim naszym wyzwaniem było zaprogramowanie czujnika siły na nosie nosorożca tak, aby zatrzymać silniki, gdy trafi on na „ścianę” np. z podręczników lub zderzy się z innym nosorożcem. Na kolejnych zajęciach postanowiliśmy także wykorzystać naszego „Rogatka” do przypomnienia zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W tym celu uczniowie zbudowali według własnego pomysłu szlabany kolejowe, które dodatkowo wyposażyliśmy w sygnalizator świetlny ze światłem czerwonym, a do programu, który sterował szlabanem dodaliśmy jeszcze dźwięk przejeżdżającego pociągu. „Rogatek” każdego zespołu zatrzymywał się przed opuszczonym szlabanem i wznawiał ruch dopiero, kiedy szlaban został podniesiony, co doskonale widać na załączonych zdjęciach.
Dnia 25 marca 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Główczycach, odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (OTWP). Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IV – Zuzanna Szumna, Lena Ściubeł i Nina Gryglewicz. Dziewczęta raz w tygodniu biorą udział w zajęciach szkolnego koła pożarniczego, które prowadzi pan Łukasz Stolarski.
Konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego składającego się z 20 pytań i części ustnej, do której mogło przystąpić 3 uczestników, którzy otrzymali największą liczbę punktów z testu. Nina Gryglewicz przystąpiła do części ustnej i zajęła II miejsce rozdzielając uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stowięcinie – Kamila Sajnóg zdobywcę I miejsca i Gabriela Pisulskiego zdobywcę III miejsca. Dzięki hojności Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Damnicy, zwycięzcy otrzymali piękne nagrody książkowe, vouchery oraz dyplomy, a każdy uczestnik nagrodę pocieszenia i dyplom za udział w konkursie.
Za przebieg konkursu odpowiedzialny był zastępca wójta Gminy Główczyce Pan Rafał Teterka oraz Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych dh Witold Szczepański. Dyrektor ZSP w Główczycach Pani Beata Głowacka zadbała o to, żeby żaden uczestnik nie zasłabł z głodu częstując wszystkich kolorowymi, wiosennymi kanapkami. Były pyszne – dziękujemy.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Podsumowanie XXIII edycji Góry Grosza w naszej szkole
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
Drodzy Uczniowie
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Przyłączając się do akcji:
• Wspierasz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy.
• Możesz otrzymać dodatkowe punkty za wolontariat, liczące się w rekrutacji do szkoły średniej.
Bo jeden grosz czyni różnicę.
Nominał Kilogramy Sztuki ( w przybliżeniu) Kwota
1grosz 18,9 11529 115,29
2 grosze 14,29 6716 134,33
5 groszy 12,3 4747 237,39
10 groszy 0,76 302 30,25
Większe nominały 67,60
Razem zebraliśmy 584zł,
ponad 46 kilogramów monet!!!
Dzisiaj tzn. 22.03.2023r. gościliśmy w naszej szkole pana iluzjonistę. Była to jego pierwsza wizyta u nas. Pan magik zadziwił nas swoimi magicznymi umiejętnościami, które w tym roku mogli podziwiać uczniowie klas I – III oraz nasze przedszkolaki. Najwięcej radości z magicznych sztuczek miały te dzieci, które wystąpiły w roli asystentów pana iluzjonisty. Dziękujemy za występ i zapraszamy do nas w przyszłym roku!
Dzień 21 marca 2023r., odbył się pod hasłem:
" Pożegnanie z czapką " wg. następującego planu:
Plan się powiódł, wywiązaliśmy się ze wszystkich punktów, przednio bawiąc się przy tym!
21 MARCA br, grupa " Biedronek" oraz Oddział Przedszkolny wyruszył w uroczystym marszu ku WIOŚNIE, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu! Za pomocą głośnych okrzyków, piosenek i wierszyków,prosiliśmy aby wiosna przyszła do nas ciepła i radosna.
Wracając do przedszkola zauważyliśmy pierwsze oznaki wiosny!
W ten właśnie sposób przedszkolaki oznajmiły mieszkańcom Żelkowa koniec zimy!
Dnia 17 marca 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick’s Day) - irlandzkie święto narodowe i religijne, święto patrona Irlandii – św. Patryka. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.
W naszej szkole większość uczniów ubrała się w kolor zielony, niektórzy mieli czapki Leprikona. Uczniowie mogli skorzystać z mini fotobudki i zobaczyć jak wyglądaliby w roli tego zabawnego skrzata samotnika. Ponadto uczniowie klasy VII wykonali plakaty- symboli Dnia Świętego Patryka a w tle na górnym holu słychać było typową muzykę irlandzką.
Ponadto każda klasa otrzymała słodki upominek.
Aleksandra Zamęcka
W sobotę 18 marca drużyna Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Żelki" Żelkowo rozegrała swój pierwszy mecz rundy wiosennej w ramach Słupskiej Ligi Okręgowej Juniora D2. W meczu wyjazdowym przeciwnikiem Żelków była ekipa Chrobrego Charbrowo 1:6.
Pierwsze wiosenne wyzwanie za nami, a już w przyszłą sobotę o godzinie 11:00 na własnym boisku podejmować będziemy ekipę Grasza Dwumiasto.
Skład LUKS "Żelki" Żelkowo:
Filip Adamiak
Błażej Balik
Adam Batura
Sebastian Graczyk
Hubert Jarczyński
Ksawery Juśkiewicz
Dawid Kowalski
Jakub Krystiańczuk
Maja Ornowska
Stanisław Ratyński
Eryk Salomon
Oliwier Pieniak
Alan Słomski
Maja Hoffmann
Jakub Rusinek
Stanisław Jachym
Olivier Salomon
Illia Bilonoh
Trenerzy:
Arkadiusz Wasielewski
Maciej Stolarski
Udział w rozgrywkach nie byłby możliwy bez wsparcia:
Gmina Główczyce
Usługi Transportowe Michał Łyczek
Ferroli Poland Sp. z o.o.
Effect Team Słupsk
Adrian Kasina Studio Filmowe
DachEl Sławomir Hliwski
Krężel Sp. z o.o.
Pomorskie Choinki Dariusz Stencel
Dziękujemy!!!
Dnia 18 marca w sali sportowej w Stowięcinie odbył się Gminny turniej siatkówki chłopców klas VII-VIII. Nasz zespół w składzie: Krzysztof Gniot, Brajan Czesławski, Igor Szyposzyński, Wiktor Juśkiewicz, Adrian Konkol, Radosław Ciemniak, Szymon Szeliga, ostatecznie uplasował się na II miejscu.
Gratulujemy!
14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba Pi to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”, dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o tej liczbie. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi. Został zapowiedziany konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. W każdej klasie zorganizowano konkursy matematyczne, w których uczniowie mogli pochwalić się wiedzą o liczbie Pi oraz umiejętnościami matematycznymi.
Oto zwycięzcy konkursów w poszczególnych klasach:
odział przedszkolny - 1. Tobiasz Rogowski, 2. Wiktoria Kołaczyk, 3. Mieszko Osowski
klasa I - 1. Aleksander Socha, 2. Emil Jaszek, 3. Aleksander Gola
klasa II - 1. Stella Ogórek, 2. Anna Dylewska, 3. Igor Nasiłowski
klasa III - 1. Miłosz Osowski, 2. Zofia Rutkowska, 3. Kordian Antonkiewicz
klasa IV - 1. Kacper Włodarczyk, 2. Fabian Szczęch, 3. Nina Gryglewicz, Kacper Śniegulski, Hubert Jarczyński
klasa V - 1 konkurs: 1. Cyprian Szymański, 2. Illia Bilonoh, Zuzanna Sienkiewicz, Maja Hoffmann, 3. Wiktoria Gola; 2 konkurs: 1. Zuzanna Sienkiewicz, Wiktoria Gola, 2. Maja Hoffmann, 3. Lena Gola
klasa VI - 1. konkurs: 1. Kacper Zieliński, 2. Wiktor Babiarz, Klaudia Antonkiewicz, 3. Martyna Stasiak, Krzysztof Gniot; 2. konkurs: 1. Magdalena Antonkiewicz, 2. Martyna Stasiak, 3. Kacper Zieliński
klasa VII - 1. Adrian Konkol, Marisa Kachel, 2. Julia Szumna
klasa VIII - 1. Mateusz Kalista, 2. Antoni Stolarski, 3. Igor Szyposzyński
Ponadto 16 marca odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, w którym wzięło udział 23 uczniów. Na wyniki tego konkursu musimy jeszcze poczekać.
Święto liczby Pi niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale był to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.
Dnia 13 marca zakończyliśmy zmagania w Mistrzostwa Szkoły w Rzutach do kosza 1X1. Był to drugi etap rozgrywek, udział w turnieju zapewnili sobie uczniowie, którzy na etapie klasowym zajęli miejsca 1-3.
Do zawodów przystąpiło 15 uczestników z klas III- VII, którzy na każdej długiej przerwie walczyli o tytuł mistrza szkoły. Emocji i niespodzianek podczas dwutygodniowych zmagań nie brakowało, a zaangażowanie, sumienność i punktualność uczestników była wzorowa. W pierwszej fazie mistrzostw szkoły zawodniczki i zawodnicy rozlosowani byli do trzech 5-osobowych grup, w których rozgrywali mecze systemem każdy z każdym. Następnie najlepsi z każdej grupy z miejsc 1-2 oraz dwóch zawodników z miejsca 3 z najlepszym bilansem punktowym awansowali do fazy play-off, w której rywalizowali o miejsca 1-8. Równolegle pozostali uczestniczyli w zmaganiach o miejsca 9-15.
Ogromne brawa dla najlepszej piętnastki z całej szkoły.
Klasyfikacja końcowa:
I - Maciej Jakubaszek
II - Szymon Szeliga
III - Krzysztof Gniot
IV - Martyna Stasiak
V - Ksawery Juśkiewicz
VI - Adrian Konkol
VII - Stanisław Jachym
VIII - Miłosz Osowski
IX - Maja Hoffmann
X - Lena Gola
XI - Kacper Śniegulski
XII - Fabian Szczęch
XIII - Wiktor Babiarz
XIV - Dawid Kowalski
XV - Robert Lemka
Galeria zdjęć:
Powered by aSc EduPage